Mosiądz. Co wiemy o tym niezwykłym surowcu?

Pod pojęciem mosiądz kryje się stop miedzi i cynku o różnych proporcjach. Dlatego też można powiedzieć o różnorodnych zabarwieniach mosiądzu. Najczęściej spotykamy odcienie złotego, żółtego, czerwonego, pomarańczowego i brązowego. Jednakże może także wpadać w srebrną barwę.

Z uwagi na swoje zabarwienie a także i szereg właściwości, mosiądz znalazł stałe miejsce w budownictwie i architekturze. Mosiądz jest też doskonałym tworzywem wykorzystywanym w aranżacji wnętrz. Wyroby mosiężne charakteryzują się stabilnością i wytrwałością. Ponadto mogą przewodzić ciepło. Dlatego mosiężne instalacje są uznawane za jedne z bardziej rzetelnych i trwałych.

Architektura wnętrz – metale kolorowe

Wystrój wnętrz to połączenie funkcjonalności z wizualną estetyką. Mosiądz od wielu lat znajduje zastosowanie w elementach funkcjonalnych i dekoracyjnych. Tak więc możemy tu wspomnieć chociażby o mosiężnych kranach lub kurkach stanowiących wyposażenie kuchni czy łazienki. Mosiądz jest doskonale dobranym tworzywem do stylistyki industrialnej. Lecz nie tylko tam znajdzie swoje miejsce. Można go także wykorzystać we wnętrzach nowoczesnych oraz klasycznych. Mosiądz potrafi łączyć style. Jest zarówno modernistycznym, świeżym powiewem, jak i klasyczną nutą elegancji. Metale kolorowe takie jak mosiądz są też tworzywem dla lamp, elementów ozdobnych mebli, uchwytów i klamek.

Z uwagi na swoje wodoodporne właściwości mosiądz jest także spotykany jako element ozdobny na zewnątrz. Często stanowi wyposażenie ogrodu i jest dekoracją posesji. Mosiądz można także spotkać jako element konstrukcji bram i ogrodzeń. Dużą zaletą tego kolorowego metalu jest to, iż łatwo go utrzymać w pierwotnej formie, ponieważ jest odporny nawet na niekorzystne warunki zewnętrzne. Łatwo można także utrzymywać mosiądz w czystości. Wystarczą drobne zabiegi pielęgnacyjne jak odkurzanie lub usuwanie powstałych zabrudzeń na bieżąco. Nie trzeba specjalnie konserwować elementów mosiężnych, co także stanowi ogromny atut.