Co wiemy o metalach nieżelaznych?

Metale nieżelazne znane też są jako metale kolorowe. Najogólniej ujmując będą to metale i stopy metali, które w swoim składzie nie zawierają żelaza. Mają różnorodne właściwości dlatego są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach.

Jedną z nich jest budownictwo, w których stanowią budulec dla wielu konstrukcji i instalacji. W większości są dobrymi przewodnikami ciepła, więc występują jako element instalacji grzewczych. Należą do nich między innymi nikiel, brąz, aluminium, cynk i miedź. Wiele z nich spotyka się także w swoim najbliższym otoczeniu, gdyż występują w konstrukcjach budynków lub jako wyposażenie gospodarstwa domowego. Do zalet tego typu metali należy bez wątpienia ich zabarwienie oraz połysk. Dlatego zdarza się, że są wykorzystywane do produkcji elementów dekoracyjnych.

Metale kolorowe – właściwości

Zaznacza się sporą odporność metali nieżelaznych na wilgoć oraz niekorzystne warunki zewnętrzne. Dlatego mogą występować jako elementy konstrukcji zewnętrznych. Ponadto miedziane elementy systemów grzewczych i innych instalacji stanowią o stabilności i wytrzymałości. Jako trwałe materiały sprawdzają się z powodzeniem w architekturze wnętrz. Dużym walorem jest także możliwość ponownego przetwarzania metali kolorowych. Pozwala to na działanie w myśl polityki proekologicznej, a także zapewnianie istnienia surowców przy kurczeniu się ich zasobów naturalnych. Dlatego warto selekcjonować odpady i oddawać na skup złomu te, które nadają się do ponownego wykorzystania.