Co wiemy o ołowiu?

Mówiąc o ołowiu najczęściej przychodzą na myśl ołowiane żołnierzyki. Jednakże ten metal nieżelazny wykorzystywany jest w szerszym zakresie. Metale kolorowe bowiem, a wśród nich ołów mają więcej do zaoferowania. Mimo, iż jest uznawany za metal toksyczny, dzięki łatwej obróbce znalazł zastosowanie w przemyśle.

Najczęściej wykorzystywać się go do wyrobu baterii i akumulatorów. Ponieważ można ołów pozyskać na zasadzie recyclingu i przetworzyć ponownie, składowanie go odbywa się w określony sposób. Na baterie są przygotowane specjalne pojemniki, do których umieszcza się zużyte. Natomiast akumulatory oddaje się na skup lub pozyskują go sklepy sprzedające akumulatory. Jest to opłacalne dla kupca nowego akumulatora, ponieważ od jego wartości odliczana jest cena za oddanie starego urządzenia.

Zastosowanie ołowiu

Ołów jest także wykorzystywany w branży medycznej, elektronicznej oraz budowlanej. Z uwagi na szerokie zapotrzebowanie ołowiu na całym świecie używa się z roku na rok coraz więcej. Niestety według prognoz zasoby ołowiu maleją. Dlatego recycling staje się szansą by utrzymać jego występowanie. Bardzo łatwo jest wyodrębnić ołów ze sprzętów, dlatego warto oddawać stare sprzęty z jego zawartością na skup. Powtórne przetwarzanie staje się więc korzystne dla wielu gałęzi przemysłowych, które doskonale radzą sobie z jego wykorzystywaniem. Nawet toksyczność ołowiu nie stanowi przeszkody, by wykorzystywać go jako element różnego rodzaju konstrukcji budowlanych lub produkcji sprzętów i przedmiotów użytkowych.