Brąz. Metale kolorowe i ich przedstawiciele

Nazwa brąz odwołuje się do miejsca pochodzenia tego stopu cyny z miedzią. Mogłoby się zdawać, że jest to odniesienie do koloru jakim charakteryzuje się ten metal, jednakże prawda jest taka, że zawdzięcza swoją nazwę włoskiej miejscowości Brindisi.

Może także zawierać domieszki innych pierwiastków. Brąz ma długą historię, ponieważ znany był już ludności starożytnej. Współcześnie brąz ma szerokie zastosowanie. Stosuje się go do wyrobu narzędzi, elementów instalacyjnych oraz elementów konstrukcji maszyn. Brązy też wykorzystywane są do produkowania odlewów jak pomniki, czy figurki. Właściwości brązu mogą się różnić w zależności od tego jaki pierwiastek został wykorzystany do stopu. Brąz charakteryzuje się wysokim stopniem wytrzymałości, dlatego uchodzi za metal trwały. Jest także odporny na działanie wilgoci, więc nie ulega korozji.

Brąz – pomnik trwalszy niż inne

W znanych słowach Horacego „stworzyłem pomnik trwalszy niż ze spiżu”, spiż jest stopem matali zaliczanych do brązu. Można więc zrozumieć, że brąz już od wieków uznawany jest za trwały materiał, który wykorzystywany był do wznoszenia pomników. Sam Horacy jedynie swoją twórczością może być trwalszy niż ten wyjątkowy metal. Z uwagi na jego właściwości konstrukcje z brązu są przystosowanie do umieszczania ich w warunkach zewnętrznych. Brąz jest także wykorzystywany do produkcji dzwonów. Także słynne Zygmunt jest odlany z brązu i niezmiennie od wielu lat zachwyca kolejne pokolenia zwiedzających Kraków.